Fyzické vyčerpání většinou naznačuje, že máme za sebou opravdu perný den. Psychické vyčerpání zase indikuje, že bychom měli snížit svou stresovou zátěž. Ovšem, ačkoliv to zní hrozně jednoduše, většinou jde o dlouhodobý proces s nejistým výsledkem. Řekněte tomuto stavu DOST a vydejte se s námi vstříc lepším zítřkům.
Známe to všichni. Musíme toho hodně stihnout, nebo zařídit, takže nemáme čas na to si dát aspoň na pět minut pauzu. Zažívají to matky na rodičovské dovolené, pracovníci ve zdravotnictví a ve školství, stejně jako manuálně zruční lidé.
Z krátkodobého hlediska se to dá zvládnout. Ale co když se cítíte na pokraji nervového vyčerpání každý druhý den? V takovém případě lze o nějaké prospěšnosti mluvit jen velice zřídka.
Jelikož únavu často doprovází frustrace, či pocit nespokojenosti a marnosti, naučíme vás, jak tyhle jevy eliminovat. Díky čemuž budete mít kvalitnější život.
Příznaky vyčerpání
Někteří lidé mají syndrom vyčerpání (jinak řečeno chronický únavový syndrom). Cítí se naprosto příšerně, jen co vylezou z postele. Nehledě na to, jak dlouho spí, nebo odpočívají. Faktem ale je, že k jeho diagnostice dochází jen velmi vzácně. (Často není možné ani najít jeho spouštěč.) Tak špatné to ale s většinou z nás není.
Pokud jste unavení, může se u vás přechodně objevit:
- Bolest hlavy
- Spavost, nebo naopak nespavost (jste tak unavení, že už ani nemůžete usnout)
- Nedostatek motivace
- Častá změna nálad
- Celková ochablost
- Letargie
- Nepozornost
- Delší doba odezvy
S těmito příznaky můžete jít k lékaři, ale ten vám ve většině případů poradí jen celkovou změnu životního stylu. Samozřejmě ale můžete zkusit požádat o kompletní prohlídku, na základě které se dá vyloučit nějaké vážnější onemocnění. (Cukrovka, rakovina, onemocnění jater a ledvin…)
Projevy vyčerpání organismu
Kdybychom měli výše uvedené body přenést do reálného života, únava se může projevovat tím, že začnete podléhat mikrospánku při řízení vozidla. Také můžete pomaleji reagovat na nebezpečí, jako je sražení autem, nebo úraz, který hrozí vašim dětem. Vyčerpaní lidé jsou také mnohem citlivější na změny nálad a na bolesti hlavy. Proto, až se s podobnými jevy ve vašich kruzích setkáte, zkuste tyto jedince neobviňovat z toho, že vstávali levou nohou a raději jim pomozte. (Ukliďte, zabavte děti atd.) To samé platí i pro vás. Když se cítíte bez energie, nezdráhejte se požádat o pomoc a jděte se pořádně vyspat, nebo dělejte něco, co vás těší.
Únava a stres
Vliv únavy na tělo zhoršuje stres. O něm víme, že může mít efekt na fungování některých tělesných procesů. Může umocnit bolest hlavy, deprese a nespavost. Také může mít vliv na normální funkci imunitního systému, na reprodukční zdraví nebo na stav kardiovaskulárního systému. Proto je při zvládání únavy důležité dbát na eliminaci nadbytečných stresorů. Ty se následně nahrazují něčím pozitivním.
Na co si dát pozor?
V první řadě na to, abyste si na sebe nenakládali příliš mnoho práce, kterou není možné zvládnout. Také dávejte pozor na to, abyste měli vyvážený jídelníček, ve kterém nebude nadbytek alkoholu, cukru, tuku a nezdravých potravin. (Zákusky, salámy, polotovary…) Místo toho, abyste se odbývali si každý den připravujte krabičky s jídlem. Pokud máte mezi chody hlad, zařaďte menší svačinky. Třeba čerstvé ovoce, sýr nebo dezerty z rostlinného mléka a ořechy.
Únavě můžete dát sbohem i tím, že se naučíte pít víc vody během dne a budete v pravidelný čas uléhat do postele.
Co pomůže proti vyčerpání?
Pokud máte problémy kvůli nedostatku spánku, vyzkoušejte přírodní doplňky stravy s bylinkami a vitamíny, které navodí fyzické a psychické uvolnění. Ideální je třezalka tečkovaná, meduňka, kozlík lékařský a mučenka pletní. Z bylin, které naopak považujeme za přírodní nakopávače bychom naopak zmínili guaranu, nebo ženšen pravý. Jak vidíte, neexistuje problém, na který by neměla příroda nějaké vlastní řešení.