V současné době se za každým z nás táhne jako červená nit neustálá únava. Což ji pomohlo normalizovat a udělat z ní běžnou součást života. Ovšem, nejedná se o nic zdravého, a dokonce ani správného. Nadměrná únava je totiž hlas vašeho těla, který se vás snaží upozornit na to, že je něco jinak.
Zívat únavou po dlouhém dni je normální. Zvlášť, pokud jste vstávali brzy a měli jste přes den hodně vyřizování a běhání. Případně jste se věnovali nějaké fyzicky náročné práci, nebo jste po celodenní túře. Častá únava je ale něco zcela jiného. U mnoha lidí se začne projevovat už několik minut po probuzení a doprovází je po dobu několika let. Velká únava může být symptomem dlouhodobého přetěžování, těhotenství nebo třeba nějaké vážné nemoci. Proto je jednoznačně lepší se alespoň na chvíli zastavit a zjistit, zda je všechno v pořádku.
Pokud chcete vědět, z čeho může tento stav pramenit a co na únavu funguje, dáme vám odpověď v následujících několika bodech.
Příčiny únavy
Lidské tělo je velmi komplexní mechanismus, ve kterém vše souvisí se vším. To, že se cítíte unavení může být způsobené jak vaším dlouhodobě neuspokojujícím životním stylem, tak zdravotním stavem či psychickým rozpoložením.
Možná vám to bude připadat zvláštní, ale mnohdy za vaše pocity mohou dvě protichůdné aktivity. Například přehnané cvičení, nebo naopak naprostá pasivita. Stejně jako třeba přebytek, nebo nedostatek spánku a nuda. Z těch vážnějších spouštěčů bychom jmenovali depresi, anémii, autoimunitní choroby, rakovinu nebo třeba cukrovku. Proto je určitě dobré absolvovat důkladnou zdravotní prohlídku, která vyloučí vážnější příčiny vašeho současného stavu.
Projevy únavy
Klasická únava se může projevovat nedostatkem motivace a energie k výkonu nějaké činnosti. Také se můžete cítit ospalí a slabí. Obvykle má člověk i výrazně sníženou pozornost, což může vést k potenciálně nebezpečným situacím a nehodám.
Pokud má únava vážnější spouštěč, tak ji může doprovázet:
- Pokles váhy
- Vyšší tělesná teplota
- Senzitivita na chlad
- Nespavost, nebo nadměrná spavost
- Deprese
- Bolest hlavy
- Bolest v zádech a v oblasti podbřišku
- Nepravidelný tlukot srdce
- Bolest na hrudi
A mnoho dalších, mnohdy velmi znepokojivých projevů. Jako je například zvracení s příměsí krve. Všechny tyto body jsou dobrým důvodem ke kontaktování lékaře, nebo rychlé záchranné služby.
Chronická únava
Pro začátek nezačneme s ničím jednoduchým, ale rovnou s chronickou únavou, kterou dnes řada lidí označuje za chronický únavový syndrom. Jde o stav, pro který je typické naprosté vyčerpání i přes dostatek odpočinku. Zároveň dnes není nikomu stále dobře známo, co tento stav vyvolává. Někteří odborníci se domnívají, že na vznik chronické únavy může mít vliv stres, nebo prodělání infekce. Ačkoliv chronická únava postihuje všechny, nejnáchylnější jsou k ní ženy mezi 40-50 rokem života.
Projevem chronické únavy je insomnie, nebo jiná porucha spánku, horší koncentrace, ztráta paměti, častá bolest hlavy, bolest svalů, bolest v krku a další symptomy, které jsou typické pro únavu, ale i pro některá konkrétní onemocnění.
Únava v těhotenství
Dalším stavem, který má na tělo negativní vliv je těhotenství. Únava v těhotenství se připisuje změněné hladině hormonů (estrogenu a progesteronu, z nichž druhý má sedativní účinky), nízkému tlaku a hladině cukru v krvi, zvětšenému objemu tekutin v těle, poruchám spánku, bolesti zad, kyčlí a podbřišku a dalším nepříjemnostem, které bereme jako běžnou součást těhotenství, ale které dost výrazně ovlivňují kvalitu života a odpočinku ženy.
Ve většině případů se tento problém nijak neřeší. Je ale určitě dobré o něm hovořit se svým ošetřujícím lékařem. Také informujte partnera, který by vám měl být v tomto období mnohem více nápomocen.
Únava po jídle
Některé lidi může dost překvapit únava po jídle. Ta je ale vcelku normální. Tělo má spoustu práce se zpracováním potravy. Takže investuje spoustu energie do základních udržovacích procesů. Jídlo navíc může v těle vyvolat pocit, že je čas na relax. Zvlášť, pokud jste v noci příliš dobře nespali.
Psychická únava
Psychická únava je často viditelná u profesí, které pracují hlavou. Může jít o učitele, manažery, nebo pracovníky v kanceláři, kteří jsou nuceni řešit náročné úkoly a od kterých se očekává zvýšená psychická odolnost. Člověk si pak přijde naprosto bez energie a bez mentální kapacity řešit cokoliv navíc. Ne nadarmo je jedním ze spouštěčů tohoto stavu dlouhodobě zvýšená hladina stresu.
Mezi znaky psychického přetížení patří deprese, úzkosti, pesimismus, cynismus, nedostatek motivace a podrážděnost. Také můžete trpět bolestmi hlavy, zažívacími obtížemi, či můžete mít problémy s dokončováním úkolů.
Fyzická únava
Fyzickou únavu známe všichni. Bývá přítomna po náročné práci, nebo po nějakém vrcholovém výkonu. Setkat se s ní lze ale i v případě dlouhodobého nedostatku spánku, který je způsobený nespavostí, nebo například kvůli nočnímu vstávání k dětem.
Jak se zbavit únavy?
Jak můžete vidět, každý druh únavy má úplně jiný spouštěč. Proto neexistuje žádná zcela univerzální rada pro všechny. Obecně ale platí, že byste se neměli tak přepínat a měli byste se průběžně věnovat i jiným činnostem. Například cvičení, zahradničení, nebo jiné aktivitě, která vás vytáhne ze stereotypu a pomůže vám vyčistit si hlavu. (U fyzicky pracujících může být řešením pasivní sledování filmu atd.)
Také zkuste zlepšit svůj jídelníček, ve kterém by měly být přítomné vitamíny proti únavě. Mezi ně řadíme například vitamíny skupiny B, které se podílejí na konverzi jídla na energii pro chod organismu. Určitě se zamyslete nad tím, že odstřihnete nadbytečný přísun alkoholu, který zhoršuje spánek a přestaňte s kouřením. Únava může být způsobená i anémií, takže si zajistěte pravidelný přísun železa a vitamínu C.
Tradiční radou je pak nepochybně spánek a redukce stresu. Zkuste omezit i nápoje, které obsahují kofein. Sice vám dodají na krátkou chvíli energii, ale poté vás čeká její strmý propad. Některé přípravky na únavu pak obsahují bylinky na únavu. Jako je třeba ženšen pravý, nebo maca peruánská.