Nespavost (insomnie): Příčiny a jak se jí zbavit?

Dlouhodobá nespavost nevěstí nic dobrého. Kromě toho, že vás odsuzuje k přemýšlení o složitých životních otázkách, snižuje vaši výkonnost v průběhu následujícího dne. Také může mít negativní dopad na váš zdravotní stav. Má chronická nespavost nějaké řešení? Na to se podíváme níže.

Člověk potřebuje spát. V průběhu spánku dochází k regeneraci a k odpočinku. Mozek dokonce zpracovává události předchozího dne. Je tedy v našem vlastním zájmu, abychom měli spánku každý den tolik, kolik naše tělo potřebuje.

Problém je ale v tom, že některé lidi trápí nespavost, která jim neumožňuje vypnout a odpočívat. To se může následně projevit na častějších nehodách a úrazech, či dokonce na zhoršeném zdravotním stavu.

Existuje nějaký způsob, jak se z tohoto bludného kruhu vymanit?

Co je to insomnie?

Insomnie, nebo také nespavost, je porucha spánku. V populaci je bohužel celkem častá. Tato porucha zahrnuje horší usínání, časté noční buzení a únavu, která se obvykle dostavuje den poté.

Dále se dá insomnie poznat podle:

  • Časného ranního buzení
  • Večerního strachu z toho, že neusnete
  • Dlouhého usínání
  • Únavy
  • Změny nálady
  • Horší soustředěnosti

Také je třeba si říct, že existuje mnoho typů nespavosti. Akutní insomnie bývá krátkodobého charakteru a zase brzy zmizí. Chronická nespavost obvykle trápí lidi dlouhodobě. Insomnie se může dokonce objevit i v dětském věku.

co je insomnie příčiny

Příčiny noční nespavosti

Za nespavost v těhotenství často může zvětšující se břicho, které ženě způsobuje nepohodlí. Může ji pálit žáha, nebo ji může budit dítě, které ji kope do močového měchýře a dalších vnitřních orgánů. Nespavost po alkoholu může být taktéž způsobena pálením žáhy. Případně i procesy, které jsou důležité pro odbourání alkoholu z těla.

Úplně vyškrtnout ale nelze ani hormony a nedostatek železa. (Má se za to, že dlouhodobý nedostatek železa může zvyšovat riziko nespavosti někdy v budoucnu.)

Dále je na vině:

  • Jet lag
  • Trauma
  • Stres
  • Bolest, nebo nemoc
  • Změna místa, kde spíte (návštěva, hotel, nový partner…)
  • Pití velkého množství kofeinových nápojů

Horší spánek mohou mít i lidé, kteří nejsou v průběhu dne dostatečně fyzicky aktivní a starší lidé.

nespavost léčba bylinky

Jak na nespavost?

Léčba

Pokud jsou vaše potíže opravdu vážné, neměli byste váhat navštívit svého ošetřujícího lékaře. Ten si vás poslechne a nabídne vám nejlepší způsob léčby.

Možná vám navrhne behaviorální terapii, která vám pomůže lépe identifikovat vaše životní problémy a navede vás, jak je máte řešit. Lékař vám také může doporučit změnu životního stylu. (Nepít odpoledne kávu a nápoje s kofeinem, fyzická aktivita, pravidelné uléhání ke spánku…)

Poslední možností jsou prášky na spaní. Myslete ale na to, že prášky na spaní váš problém nevyřeší. Navíc si na nich můžete vypěstovat závislost.

Bylinky na nespavost

Pokud vaše potíže nejsou až tak vážné, můžete zkusit bylinky na nespavost. Buď ve formě čajů, nebo bylinných doplňků stravy na podporu spánku. Zkusit můžete například kozlík lékařský, meduňku, heřmánek nebo mučenku.