Spánek je pro lidské tělo jednou ze základních potřeb, kterou bychom mu neměli ve svém vlastním zájmu upírat. V opačném případě se musíme připravit na mnoho nežádoucích problémů, které mohou významně ovlivnit jak náš psychický stav, tak fyzické zdraví. Jak lze snáze usínat a spát klidně až do rána? Na to se podíváme v následujících několika odstavcích.
Nedostatek hlubokého spánku je pro tělo obrovská zátěž. Během noci totiž odpočívá a regeneruje se po náročném dni. Zároveň v mozku dochází k třídění informací a prožitků, takže je naprosto jasné, že jeho nedostatek vede k širokému spektru různě vážných potíží, se kterými se rozhodně nevyplatí zahrávat.
Jak nedostatkem spánku trpí psychika? A které triky můžete před spaním vyzkoušet?
Co způsobuje nedostatek spánku?
Nedostatek spánku se může projevit v prakticky každém životním období. Někdo spí málo kvůli úzkosti a stresu. Další lidé nemohou usnout kvůli depresi, nebo kvůli nedostatku fyzické aktivity během dne. Nemůžeme ale vynechat ani nejrůznější nemoci (bolest vás může často budit ze spaní) a péči o malé děti, které se budí několikrát za noc. Přidejme k tomu ještě rozhozený biorytmus, nadměrný přísun kofeinu, alkoholu a mnoho dalších faktorů, a sami vidíte, že za nedostatkem spánku může být prakticky cokoliv.
Příznaky a projevy
Pokud z nějakého důvodu kvalitně nespíte, pár dní to nejspíš vydržíte. Je ale jen otázkou času, kdy vás postihne nějaký vážnější zdravotní, nebo psychický problém, jehož ignorací byste si mohli v budoucnosti pořádně zavařit.
Zmínit musíme:
- Zhoršenou schopnost myslet
- Zhoršenou koncentraci
- Problémy s pamětí
- Častou změnu nálady
- Větší sklon k nehodám (kvůli menší pozornosti)
- Vysoký krevní tlak
- Přírůstek na váze
- Zvýšené riziko diabetu
- Zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění
- Snížené libido
- Sníženou imunitu
Dá se tedy říct, že nespavost a nedostatek kvalitního spánku má na lidský organismus značně devastující vliv.
Důsledky nedostatku spánku
Nemusíme chodit daleko. Pokud přes noc špatně spíte a následující den se rozhodnete řídit motorové vozidlo, můžete při řízení podlehnout mikrospánku, nebo nemusíte správně vyhodnotit situaci, což povede k tomu, že se stanete účastníky dopravní nehody. Asi vám nemusíme říkat, že dopravní nehody jsou ze své podstaty velice nebezpečné, protože kromě újmy na majetku většinou přinášejí i vážné zdravotní důsledky. V nejhorším případě mohou stát vás, nebo někoho jiného, dokonce i život.
To samé platí o hlídání dětí, které máte v péči, o manipulaci se stroji a dalšími zařízeními a předměty, kterými si můžete způsobit úraz a podobně.
Jak zlepšit spánek?
Pokud stojí za vaším zhoršeným spaním nějaký nepříznivý duševní stav, je vhodné vydat se za terapeutem, nebo za psychologem. (V nejhorším případě pomůže psychiatr, který má pravomoc předepisovat pacientům léky. Jde ale až o poslední řešení.)
Také se doporučuje, aby se lidé přes den věnovali nějaké fyzické aktivitě. Pomoci vám může i změna prostředí v ložnici. Chce to tedy zkontrolovat matraci a polštář a v případě potřeby pomůže i pořízení kvalitnějších závěsů/žaluzií.
Největším pomocníkem ale bývají přírodní doplňky stravy na podporu spánku, které obsahují ašvagandu, kozlík lékařský, meduňku a další bylinky, které dovedou navodit relaxaci a podpořit klidný noční spánek.