V digitální době jsme neustále vystaveni vlivu modrého světla, které může působit negativně na oči i na náš spánek. Co to to modré světlo ale vlastně je? A dá se proti němu nějak chránit?
Zdá se, že modré světlo je největším záporákem moderní doby. Svaluje se na něj únava očí, bolest hlavy ale třeba i nespavost. Hodně lidí to bere jako hotovou věc a vůbec se nezajímají o to, co to to modré světlo vlastně přesně je a jestli náhodou nemá na lidský organismus i nějaký pozitivní účinek. (Má. Dovede podpořit paměť a kognitivní funkce, dovede zlepšovat příznaky sezónní deprese a může pomoci při řešení některých typů kožních potíží.)
Proto se na něj blíže zaměříme v následujících několika odstavcích.
Co je to modré světlo
Náš svět je tvořen pulzující elektromagnetickou energií, která cestuje skrze nás i kolem nás. (Ve vlnách.) Tyto vlny se liší svojí délkou. Mezi nejdelší druhy této energie patří rádiové vlny, mikrovlny, infračervené vlny a UV záření. Energie s nejkratší délkou je pak rentgenové záření a záření gama.
Co se týče modrého světla, pro něj jsou typické krátké, ale zato hodně energetické vlny.
Jaký má vliv na spánek?
Modré světlo dovede ovlivňovat cyklus spánku a bdění. Lidské tělo totiž dovede rozpoznat svými senzory rozdíl mezi intenzivním modrým svitem a červeným zářením, které je typické pro konec dne. Kdybychom neměli ve svém okolí telefon, počítač ani televizi a tělo by zaregistrovalo červenavé tóny západu slunce, vyslalo by signál, že se mají spustit hormony, které nás připravují na klidný noční spánek.
Z toho důvodu se nedoporučuje ve večerních hodinách pracovat, sledovat televizi ani sjíždět sociální sítě, protože modré světlo může narušovat přirozenou produkci hormonů, které ovlivňují spánkovou činnost.
Jak blokovat modré světlo?
Modré světlo má negativní vliv i na zdraví očí, proto se dnes dělají brýle blokující modré světlo. Brýle mohou sloužit jako doplněk, ale existují i speciální filtry na klasické dioptrické brýlové čočky.
Dále se doporučuje:
- Vypnout všechna elektronická zařízení alespoň 2 hodiny před spaním
- Používání červených a oranžových lamp na čtení (fungovat by ale mělo i světlo svíček)
- Spaní v dokonale temné ložnici (to řeší spací masky na oči a dobré žaluzie/závěsy)
Jak na lepší spánek?
Dobrým tipem na podporu normálního spánku je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s obsahem bylinek a vitamínů. Také se snažte snížit teplotu v ložnici. Pokud vás ruší chrápání nebo hluk z ulice, kupte si kvalitní špunty do uší a naučte se je správně používat.
Skvělým tipem je i změna matrace a polštáře, protože i tyto dva faktory hrají při kvalitě nočního odpočinku velkou roli. Případně si dejte do ložnice ještě difuzér s vůní levandule a před ulehnutím do postele si dejte teplou sprchu a šálek dobrého čaje.