Melatonin je spánkový hormon, který tělo produkuje hlavně v nočních hodinách. Kvůli mnoha faktorům, které mohou souviset i s naším nevhodným životním stylem, však můžeme zaznamenat nedostatek melatoninu, který nám znemožňuje usnout. Co se s tím dá dělat? Na to se podíváme níže.
Všichni ke konci dne toužíme po klidném spánku, který nás připraví na výzvy následujícího dne. Málokomu se ale podaří usnout okamžitě poté, co ulehne do peřin. Mnohdy dochází k intenzivnímu převalování, kontrolování času a k přemýšlení o všem možném i nemožném. (Což v řadě z nás vyvolává úzkost a stres.)
Pokud takovou noc zažijete jednu, nejde o až tak velký problém. Co když se ale s něčím takovým potkáváte několikrát za týden? Nebo třeba každou noc? V takovém případě může jít o nedostatek melatoninu, který vám zabraňuje usnout.
Co s tím?
Co je to melatonin?
Jak už bylo řečeno, melatonin je spánkový hormon, který tělo produkuje ve zvýšené míře hlavně v nočních hodinách. Zajímavostí je, že ho můžeme negativně ovlivnit svým chováním. V některých případech je ale jeho úbytek přirozený. (Například ve stáří, pro které je typické, že lidé nemohou dlouho a dobře spát.)
Účinky melatoninu na naše zdraví
Úloha melatoninu v těle se netočí jen kolem spánku.
Dále umí:
- Zmírňovat projevy sezónní deprese
- Podporovat růstový hormon
- Zlepšit zrak
- Zmírňovat příznaky žaludečního refluxu
Jak tedy vidíte, i hormon spánku vám toho dovede celkem hodně nabídnout.
Přirozená tvorba melatoninu
V předchozích odstavcích vás možná zaujalo, že na melatonin negativně působí některé naše chování. Jmenovat bychom mohli třeba nadměrné působení modrého světla, kvůli kterému si může lidské tělo myslet, že ještě nepřišel čas ukládání ke spánku.
Melatonin se netypicky objevuje i v některých potravinách. Pokud ho tedy potřebujete přirozeně podpořit, můžete si je dopřávat ve zvýšeném množství.
Najdete ho například v/ve
- Vejcích
- Goji
- Mléku
- Rybách
- Ořechách
Dále vám prospěje, když budete trávit více času na sluníčku a budete si pravidelně dopřávat příjemně teplou sprchu, nebo koupel.
Jak ho doplnit a užívat?
Jak už bylo řečeno, melatonin můžete doplňovat z běžně dostupných potravin. Omezením modrého světla ve večerních hodinách a pravidelným vystavováním se slunečnímu svitu tělo nastavíte tak, že bude vědět, kdy je čas pro bdělost a kdy přichází čas pro navození spánku.
V mnoha případech ale ani tato úprava nevede k požadovanému výsledku, takže přichází na řadu užívání melatoninu z lékárny, který má přesně stanovené dávkování. Dobré zkušenosti s ním mají především starší lidé, kteří ho nemusí produkovat dostatek.
Před podobnými experimenty ale zkuste nejprve vyzkoušet užívání bylinných doplňků stravy na podporu spánku, které kromě nich obsahují i vitamíny. Jejich komplex podporuje uvolnění a relaxaci, takže by se vám mělo po nějaké době začít lépe usínat. Tím spíš, pokud vyzkoušíte i tipy na přírodní zvýšení melatoninu, které jsme zmínili výše.