Neklidný noční spánek musí strpět čas od času každý. Co když se s ním ale setkáváte podezřele často? V tom případě jde možná o známku toho, že byste měli zapracovat jak na prostředí, ve kterém spíte, tak na své životosprávě. Co všechno můžete při problémech se spánkem vyzkoušet? Na to se společně zaměříme níže.
Spánek je pro zdraví lidského organismu dost zásadní. Pokud ho nemáme dostatek, jsme unavení, podráždění a málo výkonní. Velkým problémem je i spánková deprivace, která je rizikovým faktorem pro přibírání na váze, a která má po nějaké době vliv i na vznik nejrůznějších civilizačních chorob.
Je nám jasné, že pokud je nekvalitní spánek i vaším problémem, poslouchat neustálé připomínky jeho škodlivosti asi není to, čemu byste se chtěli ve svém volnu věnovat. Místo toho byste raději ocenili praktické rady, co s ním můžete dělat.
Proč špatně spíte?
I když je spánek naprosto přirozený, může ho narušovat široké spektrum faktorů. Může na vás negativně působit stres s úzkostí. Také ale může jít o špatně nastavené prostředí v ložnici.
Na kvalitu spánku má dále negativní vliv i:
- Nedostatečná pohybová aktivita
- Konzumace alkoholických a kofeinových nápojů před spaním
- Nepravidelné ukládání se ke spánku
- Hluk
- Světlo
- Elektronika
- Příliš velká, tučná a kořeněná večeře
A mnoho dalších drobností, které mohou bránit kvalitnímu odpočinku.
5 tipů pro klidný spánek
Pobyt na slunci
V organismu máme něco, čemu se říká “vnitřní hodiny”. Ty reagují na to, kolik je venku světla. Podle toho řídí, kdy vstáváme, a kdy se nám chce spát. Pokud tělo nepozná, že se střídá den a noc, je pravděpodobné, že večer nebude vyplavovat dostatečné množství těch správných hormonů. Z toho důvodu se doporučuje, abyste v průběhu dne trávili dostatečné množství času někde venku, a ideálně na slunci.
Redukce modrého světla
Se světlem souvisí i další z bodů, který má na kvalitu vašeho nočního spánku taktéž přímé dopady. Modré světlo ze sebe vydává váš mobilní telefon, počítač, tablet, televize a podobně. Kvůli jeho působení si organismus nemusí opět správně uvědomovat, že už je večer a měl by začít vyplavovat hormony, které tělo připraví na spánek. Z toho důvodu se doporučuje odložit veškerá elektronická zařízení alespoň 2 hodiny před spaním.
Pozor na alkohol a na kofein
Jak už jsme se o tom zmínili o pár odstavců výše, na spaní má negativní vliv i popíjení alkoholu a kofeinu. Nemusíte je pít těsně před ulehnutím do postele, stačí, když tak učiníte v pozdějších odpoledních a brzkých večerních hodinách. Tyto druhy nápojů mají tendenci narušovat spánek, dráždit žaludek, podporovat vylučování tekutin (takže se vám bude chtít v noci neustále na malou) a udržovat vás ve stavu bdělosti. Pokud už si musíte dát odpoledne kávu, zkuste její pití posunout na dřívější hodinu a zkuste ji připravit slabší.
Zlepšete prostředí ve své ložnici
Toto taktéž neustále opakujeme dokola, ale dokud se tím nezačnete řídit, je nutné vám to pravidelně připomínat. V první řadě dbejte na to, abyste spali na pohodlné matraci. Naprostou samozřejmostí by měl být i ergonomicky tvarovaný polštář, který se postará o správnou pozici vaší krční páteře.
Dalším dobrým tipem jsou kvalitní závěsy, které zabrání tomu, aby do ložnice svítilo noční světlo zvenčí. Pokud si je nemůžete dovolit, investujte do masky na spaní, která stojí v řádu několika desítek korun. Také můžete snížit teplotu v ložnici, použít vonný difuzér a v případě hluku můžete vyzkoušet špunty do uší. V neposlední řadě si nezapomeňte vypnout telefon.
Ašvaganda
Ašvaganda je bylinka, která se často používá v indické Ayurvédě. Nejběžněji se s její pomocí řeší stres s úzkostí. Jelikož tato dvě vnitřní rozpoložení negativně ovlivňují spánek, je vhodné její pomoc vyzkoušet. Kromě jiného, ašvaganda se spojuje i s podporou klidného nočního spánku, protože podporuje celkovou relaxaci organismu.
Nejlepším způsobem, jak ašvagandu přijímat, je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s jejím obsahem.