Všichni víme, že spánek je pro normální život zcela nezbytný. I přesto ho ale někteří považují za zbytečnost, nebo za luxus. Pravda, každé tělo je jiné, takže zatímco někomu vyhovuje skoro nespat, pro většinu lidí by to mělo dalekosáhlé následky. Jelikož jde o věčné téma sporů, kolik spánku je dost a kolik málo, mrkneme se na to v následujících řádcích.
Už malým dětem je neustále vštěpováno, že bez spánku nebudou dost velké a silné. Proto je zanáníme spát co nejdříve to jde. Jenže, co platí pro potomky často nefunguje u rodičů. Ti prosedí noci u televize, u počítače nebo u pracovních, nebo u domácích restů, na které nebyl jindy čas.
Problémy s nedostatečným spánkem mohou mít také jedinci, kteří pracují ve směnných provozech, které je nutí k neustálé změně denního a nočního rytmu. Ale i lidé, kteří pracují hlavou, kterou nemohou přes noc vypnout, lidé s existenčními problémy, nebo rodiče, kteří pečují o malé děti. Zatímco ony po nočním probuzení zase usnou, vy se cítíte dokonale vzhůru.
I když se to mnoha lidem jeví vcelku triviálně, nepravidelný, nebo chybějící spánek může mít na jejich tělo a psychiku dost neblahý vliv.
Kvalitní spánek je základ zdraví
Většina lidí spánek vnímá jako čas, který je určený ke snění, odpočinku a k odpojení se od reality. O tom, že je pro tělo z nějakého důvodu důležitý už někdy slyšeli, ale většina z nich by patrně nebyla schopna vyjmenovat alespoň pět důvodů, proč tomu tak je.
Abychom vám trochu rozšířili obzory, prozradíme vám, že spánek je důležitý kvůli:
- Udržení zdravé tělesné hmotnosti (třeba kvůli tomu, že se z únavy nepřejídáte kalorickými jídly)
- Lepší produktivitě a koncentraci
- Fyzickým výkonům
- Zdraví kardiovaskulárního systému
- Prevenci cukrovky 2. typu
- Prevenci depresí
- Normálnímu fungování imunitního systému
- Snížení zánětů
- Lepší náladě
Jak vidíte, spánek je pro naše tělo doopravdy důležitý a není radno si ho delší dobu odpírat.
Kolik hodin spánku tělo potřebuje?
Obvykle se vychází z 8 hodin spánku. Nejde ale o pevně stanovený údaj. Každé tělo je jiné. Třeba i s ohledem na zdravotní stav, nebo věk. Velkou roli v naší potřebě může mít i fyzická zátěž, které jsme každý den vystavení. Toto číslo tedy berme pouze jako orientační.
Jak dlouho spát podle věku
V této sekci se rozepíšeme trochu víc než v té předchozí. Zaměříme se totiž na to, jaká je doporučená délka spánku u jednotlivých věkových kategorií.
Asi vás nepřekvapí, že největší potřebu spát mají miminka od narození do 3 měsíců věku. Ty dovedou spát 14-17 hodin denně. Hodně spánku potřebují děti i v období od 4. do 11. měsíce. V takových případech se doba spánku sice trochu zkrátí, ale pořád činí 12-15 hodin za den. Batolata, která mají mezi 1-2 rokem obvykle spí po dobu 11 až 14 hodin.
Jak dítě postupně roste a dostává se do předškolního věku (3-5), jeho potřeba spát se zkrátí na 10-13 hodin. Mezi 6. a 13. rokem děti spí v průměru 9-11 hodin. Oproti dospělým spí relativně hodně i teenageři, kteří potřebují až 10 hodin odpočinku. Okolo 18. roku věku se situace relativně stabilizuje a až do cca 64 let spíme 7-9 hodin denně. Po vstupu do seniorského věku se pak nejdelší doba spánku zkrátí o hodinu. Tedy, na 8 hodin. Pravdou ale je, že v pozdějším věku se často mění spánkový rytmus. Místo spaní v noci lidé pospávají spíše během dne.
Nedostatek spánku
Pokud odmítáte věřit poučkám a po vzoru některých osobností spíte třeba jenom čtyři hodiny, měli byste vědět, jakým rizikům budete v budoucnosti pravděpodobně čelit.
Nedostatek spánku hrozí:
- Problémy s pamětí
- Častými změnami nálad
- Problémy s myšlením a koncentrací
- Větší náchylností k nehodám
- Oslabeným imunitním systémem
- Vysokým krevním tlakem
- Cukrovkou 2. typu
- Přírůstkem na váze
- Nízkým libidem
- Rizikem srdečních chorob
- Špatnou rovnováhou
Nejde jen o to, že budete náchylnější k nemocem, včetně těch civilizačních, ale také se můžete dostat do problémů kvůli mikrospánku, snížené pozornosti nebo neschopnosti plnit zadané úkoly.
Příliš dlouhý spánek
Na druhou stranu, odborníci často hovoří i o riziku příliš dlouhého spánku. V některých případech může jít o indikátor vážnějších zdravotních potíží. Jako je třeba onemocnění štítné žlázy, onemocnění srdce nebo deprese.
U vášnivých spáčů navíc hrozí i další možné problémy. Jako například bolesti hlavy, cukrovka, bolest zad nebo dokonce zvýšené riziko úmrtí. Pokud se ale pořádně prospíte jenom jednou za čas, není nutné se znepokojovat. Pro lepší pocit ale můžete tohle téma konzultovat s lékařem.
Pokud byste rádi spali déle, nebo kvalitněji, ale je to pro vás příliš složité, předtím než sáhnete po lécích na spaní na předpis vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňků stravy s vitamíny a bylinkami.