Spánek je základní lidskou potřebou, bez které bychom nemohli existovat. Ne každý má ale zdravé spánkové návyky. Zatímco někoho trápí nespavost, další lidé trpí nadměrnou spavostí. Jaké má hypersomnie příznaky a projevy? A dá se nějak léčit?
V průběhu spánku dochází k regeneraci organismu a ke zpracovávání informací, které jsme načerpali během dne. Zároveň ale jen málokdo spí nerušeně a bez nějakých problémů. Zatímco velké množství komplikací vzniká kvůli tomu, že lidé nemohou spát, nebo se často budí, někteří mají přesně opačný problém a byli by schopni prospat klidně celý den.
Ne vždy je ale za tímto problémem lenost. Existuje totiž diagnóza, které se říká idiopatická hypersomnie, která se projevuje nadměrnou potřebou spánku během dne.
Co vše byste měli o hypersomnii vědět? Na to se podíváme níže.
Co je to hypersomnie?
Hypersomnie je název stavu, v průběhu kterého člověk trpí zvýšenou spavostí. Potřeba spánku může být i přes 12 hodin denně. S touto poruchou souvisí narkolepsie, v průběhu které může člověk usnout prakticky při jakékoliv vykonávané činnosti.
Typy hypersomnie
Idiopatická hypersomnie se projevuje tak, že takto nemocný člověk potřebuje spát alespoň 12-14 hodin denně. V extrémních případech se ale může tato potřeba natáhnout až na 16-18 hodin spánku denně. K idiopatické hypersomnii patří i problém s buzením. V bdělém stavu se může člověk s idiopatickou hypersomnií cítit unaveně a ospale.
Periodická hypersomnie může trvat dokonce i několik dní v kuse. V překladu z angličtiny se tomuto typu hypersomnie říká syndrom Šípkové Růženky. Mimo tyto epizody spí člověk s periodickou hypersomnií normálně.
V neposlední řadě bychom neměli vynechat ani již zmíněnou narkolepsii, která je v poslední době častým terčem vtipů (například v seriálech a filmech). Jedinec s narkolepsií může usnout během konverzace, práce nebo jiné prováděné činnosti.
Jaké jsou příčiny nadměrné spavosti?
Za hypersomnií může stát odlišné fungování mozku, který má zhoršenou schopnost kontrolovat bdělý stav a spánek. (V takovém případě hovoříme o primární hypersomnii.) Sekundární hypersomnie vzniká jako příznak jiného zdravotního problému. Mezi ně patří například spánková apnoe, která může někoho probudit i několikrát za noc. (Takový člověk pak může mít zvýšenou potřebu spánku během dne.) Dále mohou být na vině léky, nadužívání alkoholu a drog, úrazy hlavy a problémy se štítnou žlázou.
Léčba hypersomnie
Léčba hypersomnie existuje, ale její typ závisí na tom, co přesně u vás vyvolalo problém. Základním pilířem ale bývá užívání léků, které dovedou problémy s hypersomnií buď zmírnit, nebo je dovedou zcela odstranit. V neposlední řadě, lidé s hypersomnií by měli učinit změny svého životního stylu, které jim mohou pomoci jejich situaci trochu lépe zvládat.
Mezi tyto metody patří:
- Jasně stanovený harmonogram spánku a bdělosti (pravidelné ukládání do postele, vstávání ve stejnou hodinu…)
- Pravidelná pohybová aktivita, která by měla trvat alespoň 20 minut
- Vyhýbání se těžkým jídlům před spaním
- Nikotinová abstinence
- Alkoholová abstinence
- Redukce příjmu kofeinu
V případě, že máte primární hypersomnii, nebo dokonce trpíte narkolepsií, je pravděpodobné, že vám bude vyhovovat zaměstnání, které vám umožní odpočinek během dne. (Může jít o home office, nebo o přístup do místnosti s pohovkou, kde se můžete podle potřeby natáhnout a v práci pokračovat později.) Kvůli možným komplikacím se hodí pravidelně docházet k terapeutovi, nebo k psychologovi, který vám pomůže lépe zvládat výzvy, které hypersomnie a narkolepsie přináší do vašeho života.
Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy na podporu spánku, které obsahují komplex vitamínů a bylinek.