Spánek je nezbytnou součástí života každého člověka. Jeho chronický nedostatek může způsobit zhoršenou pozornost, přejídání nebo deprese a další psychické problémy. Co když ale nemůžete dlouhodobě usnout? Vyzkoušejte některé z těchto bylinek pro lepší spánek!
Odborníci se shodují, že oproti našim předkům mnohem méně spíme. Zatímco oni chodili dříve spát a probouzeli se až za ranního kuropění, my se neustále vystavujeme umělému světlu z počítačů a zářivek, sledujeme do noci seriály a filmy, nebo pracujeme v několika směnných provozech.
Problém je i stres a psychické vyčerpání, které nám nedovolí vypnout ani v situaci, kdy už jsme dávno doma, nebo v posteli. Stresujeme se kvůli nedostatku peněz, hypotéce nebo kvůli nějakému průšvihu, který jsme řešili celý den v práci.
Jak to ustát a nezbláznit se z toho? Kromě toho, že na sebe budete hodnější třeba díky tomu, že dáte šanci bylinkám na dobré spaní.
Přírodní zlepšení spánku
Hodně lidí dnes spoléhá na moderní medicínu, která nám nabízí nepřeberné množství chemických léků. A proč by ne, když ty možnosti dnes máme. Na druhou stranu, zapomínáme na to, že by mělo jít až o poslední možné řešení, když vše ostatní selže. V opačném případě budete jen zbytečně zatěžovat tělo, nebo si na lécích vypěstujete závislost.
Proto je rozhodně lepší začít pozvolna. Stejně, jako na komára jdete s plácačkou a nikoliv s kanónem, na problémy se spánkem nejprve vyzkoušejte bylinky, které dobře znaly naše tetičky a babičky. Některé z nich navozují psychickou pohodu, další zase prospívají celkovému uvolnění.
Je ale potřeba dodat, že bylinky mohou mít v některých případech kontraindikace k lékům, které vám předepsal lékař. Proto je dobré o nich vědět.
Nejlepší bylinky na spaní
Právě teď se ochylujeme od teorie a přecházíme do praxe. V této části článku vám prozradíme, kterým bylinám byste měli rozhodně věnovat svou zvýšenou pozornost.
Meduňka lékařská
Meduňka lékařská je léčivka, která pochází z rodu hluchavkovitých. Jde o vytrvalou rostlinu, jejíž listy v nás mohou při prvním pohledu evokovat jistou podobnost s mátou. Dokonce po promnutí v ruce vydávají příjemně aromatickou vůni.
Z látek, které v meduňce lékařské najdeme, bychom mohli jmenovat silice, hořčiny, třísloviny či flavonoidy. Odvar, nebo čaj z meduňky se často doporučuje na snížení stresu, pro uklidnění a na zlepšení spánku.
Třezalka tečkovaná
Velmi dobrým pomocníkem při různých neduzích je třezalka tečkovaná, která vás na první pohled zaujme svou jasně žlutou barvou. Popularitu získala i v tradiční medicíně, ve které se používá při léčbě depresí a úzkostlivých stavů.
Asi nikoho z vás nepřekvapí, že má velmi bohaté složení. Najdeme v ní hypericin, pseudohypericin, hyperforin, adhyperforin či flavonoidy. Jelikož je velmi zajímavá, týkala se jí řada klinických studií. V kombinaci s jinými bylinkami se používá na zmírnění vedlejších příznaků klimakteria u žen. Také se uvažuje o jejím používání při léčbě závislostí a psychických poruch. Používá se i na poruchy spánku.
Je ale nutné s ní zacházet velmi opatrně. Ačkoliv jde o učiněný zázrak, o třezalce víme, že může způsobovat kontraindikace k léčivům. Není vhodná pro uživatelky hormonální antikoncepce, pro uživatele léků na ředění krve, imunosupresiv, antidepresiv, chemoterapeutik či léků proti AIDS.
Kozlík lékařský
Další léčivkou, na kterou je při řešení potíží s nespavostí spoleh, je kozlík lékařský. Zajímavé je na něm to, že o jeho pozitivních účincích na lidské tělo věděli už ve středověku. Jde tedy o bylinku, která má v naší civilizaci dlouholetou tradici.
Obvykle se kozlík lékařský doporučuje na problémy s nespavostí. Ocenit ho mohou i lidé, kteří trpí neurastenií, neuralgií nebo všichni ti, kteří pravidelně bojují s nervozitou.
Možná jste to nevěděli, ale používáním kozlíku lékařského uděláte velkou radost i své kočce. Ta jeho vůni považuje za velmi příjemnou. Proto se může dávat do hraček pro kočky. Případně ho používejte ve chvílích, kdy je kočka nervózní a je nutné ji nějak uklidnit.
Mučenka pletní
Poslední, avšak neméně důležitou bylinkou, je mučenka pletní. Stejně, jako mnoho jiných rostlin obsahuje alkaloidy a flavonoidy. Dále v ní najdeme tyrosin, harman, harmol, harmin, harmalin, luteolin a celou řadu dalších látek.
Nejběžněji se tato rostlina používá do přípravků, které jsou určené na nespavost. Prospěšná může být i pro lidi, kteří jsou dlouhodobě pod vlivem stresu, nebo pociťují nervové napětí. Také bylo prokázáno, že může pozitivně ovlivnit kvalitu spánku.
Nyní se nám nabízí otázka, jak lze tyto bylinky využít. Samozřejmě, můžete vyzkoušet popíjení jednodruhových bylinných čajů. Z dlouhodobého hlediska je ale vhodnější užívání kombinovaných přírodních doplňků stravy. Zvlášť těch, které kromě bylinek obsahují i vitamíny, které tělo zužitkuje pro zajištění dalších důležitých procesů.