Kvalita spánku má velký vliv na další segmenty našeho života. Když spíme málo, odráží se to na naší spokojenosti. A bohužel i na zdraví a na našich pracovních výsledcích. Proto lidé, kteří mají potíže, často sahají po lécích na spaní. Jejich užívání ale nemusí být vždycky velká výhra. Proč?
Jakmile nás začne sužovat nějaký zdravotní problém, máme tendenci se objednat k lékaři a nechat si předepsat léky, které nás ho zbaví. Skvěle je to vidět u léků na deprese a u léků na spaní.
Neříkáme, že v některých situacích nejsou užitečné a potřebné. Na druhou stranu, hodně lidí po nich sahá v případech, kdy nejsou jejich problémy tak vážné. Takže do sebe zbytečně perou chemii a pěstují si závislost.
Místo toho, abyste hned volili nejtěžší kalibr, vyzkoušejte bylinky na spaní, či některé z dalších metod, které mohou mít na váš noční odpočinek pozitivní vliv.
Fungují prášky na spaní?
Ano, prášky na spaní, které jsou zaregistrované jako léky, fungují. Především kvůli svému složení, které působí na konkrétní centra našeho organismu, která jsou zodpovědná za spánek. Jde například o sedativa, nebo o hypnotika. Vzhledem k tomu, že ne každému sedne lék stejně, o jeho předepsání rozhoduje doktor, který zhodnotí vaše potíže a aktuální zdravotní stav.
Na většinu lidí, kteří nemají až tak závažné potíže, se kterými by se museli léčit, však fungují i volně prodejné doplňky stravy z lékárny, které obsahují vitamíny a bylinky. Je jen důležité znát potenciální kontraindikace, které některé bylinky mají. (To je speciálně případ třezalky tečkované.)
Prášky na spaní na předpis
Jak už bylo řečeno, klasické prášky na spaní je možné získat jenom na předpis. A i lékař bude před vydáním receptu zkoumat, zda by pro vás nepřicházely v úvahu spíše drobné změny životního stylu. Hlavně kvůli již zmíněné možnosti závislosti, nebo také kvůli tomu, že léky na spaní mohou někdy paradoxně situaci s nespavostí ještě zhoršovat.
Některé prášky (s ohledem na typ, váš věk a další faktory) mohou u pacientů vyvolat únavu, problémy s pamětí, návrat nespavosti a zmatenost. V některých případech je navíc není možné nasadit. (Těhotenství, kojení, užívání antikoncepce, nebo jiných léků atd.)
Prášky na spaní bez předpisu
Většinou nejde o léky jako takové, ale o doplňky stravy, které obsahují vitamíny na spaní a bylinky. Obvykle stačí zajít do kamenné, nebo online lékárny a vybrat si ten, který se vám zamlouvá nejvíce. Určitě je ale dobré výběr konzultovat s lékárníkem, nebo s vaším lékařem. Příroda je mocná čarodějka, která dokáže zamávat s léky, které běžně berete. (Léky na tlak, na srážlivost krve atd.) Ve většině případů tyto preparáty nezpůsobují závislost.
Přírodní prášky na spaní
Předchozí kapitola do velké míry souvisí s tou, kterou načínáme teď. Tedy, s přírodními doplňky stravy na spaní, k jejichž pořízení nepotřebujete předložit lékárníkům recept.
Mezi přírodní prostředky, které mohou mít pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku patří:
- Levandule
- Kozlík lékařský
- Meduňka
- Třezalka tečkovaná
- Mučenka pletní
- Hořčík
- Glycin
- Melatonin
- Máta
Někoho ale může také uklidňovat heřmánek.
To, pro jakou formu užívání se rozhodnete je čistě na vašem uvážení a na tom, zda si přejete těžit z účinků několika rostlin současně. Na trhu jsou k dostání kapky a tinktury, čaje, ale také doplňky stravy v kapslích. Ty jsou asi nejlepší, protože se nemusíte bát, že u nich překročíte doporučené dávkování.
Alternativy prášků na spaní
Na začátku jsme naťukli, že lékaři přistupují k předepisování léků velmi zodpovědně. Aby vyloučili, že nebylo jiné východisko, s velkou pravděpodobností vám doporučí vyzkoušet změny vašeho současného životního stylu. Pro případ, že by na vás mohlo zabrat něco slabšího. Co to ale přesně znamená?
Obvykle vám doporučí vyzkoušet:
- Meditaci
- Generátor uklidňujících zvuků (nemusí se kupovat, zvuky přírody a relaxační melodie jsou volně dostupné na internetu)
- Koupel před spaním
- Mléko s medem
- Meduňkový čaj
- Heřmánkový čaj
- Kozlíkový čaj
- Jógu, nebo zklidňující cvičení před spaním
- Čtení knihy v posteli
- Lepší závěsy, nebo žaluzie
- Špunty do uší
- Aromaterapii (levandule, růže, geranium…)
- Vyvážený jídelníček
- Fyzickou aktivitu
- Masáž
V mnoha případech stačí večer nepít tolik tekutin. Pomoci by vám mohla i alkoholová abstinence. (Alkohol má na někoho sice sedativní účinek, ale také může způsobovat neklidné spaní.) Dobrým nápadem nejsou ani velké večeře a jakékoliv svítící předměty v ložnici. (I kdyby to byla jen kontrolka od monitoru, nebo od televize.)
Než tedy vyrazíte k lékaři pro recept, zkuste se zamyslet nad výše uvedenými změnami. Když je podpoříte volně prodejnými doplňky stravy na přírodním základě, existuje slušná šance, že se svých táhlých komplikací se spánkem zbavíte.